Hluchavka bílá je trvalka s lodyhou asi 30 až 40 cm vysokou. Stopkaté, srdcovitě vejčité listy jsou vstřícné, hrubě pilovité, jemně ochlupené. Jsou uspořádány v pěti až osmivětých polopřeslenech. Kvete od dubna do října, plodem jsou vejčité tvrdky.
Je velmi rozšířená plevelní rostlina, nacházíme ji v křovinách, na kompostech, v příkopech, na stráních nebo na okrajích lesů.
Předmětem sběru jsou především květy, sbírané od jara až do konce léta nebo časně na podzim. Celou nať sbíráme prakticky jen pro využití v koupelích.
Obsahuje katechinové třísloviny, slizy, cholin, alkaloid stachydrinu, silice, flavonoidy, biogenní aminy, stopy glykosidů a další účinné látky. Nať má proti květu uvedených látek méně, ovšem obsahuje navíc řadu minerálů a stopových prvků.
Hluchavka dovede chránit sliznice, má účinek protizánětlivě a tlumí křečovité bolesti. Celkově zklidňuje organismus. Harmonizuje menstruaci, menstruační potíže a zabraňuje nadměrnému menstruačnímu krvácení. V pediatrii je vhodná pro léčbu předrážděného trávicího ústrojí a při průjmech a nadýmání. Nať lze vnitřně používat jako prostředek pro podporu látkové výměny.
Při zevním použití se přidává do koupelí při hemeroidech, prasklinách na konečníku, ale také na podporu hojení ran a popálenin.
Květ připravujeme výhradně formou nálevu, nať krátkodobě asi minutu povaříme. Dávkování je v obou případech obvyklé.
Je vhodná pro dlouhodobé užívání. Naťový čaj má chuť poněkud drsnější chuť. Nežádoucí a nevhodné účinky nejsou.
Bezkonkurenčně se nám hluchavka osvědčila při řešení urologické problematiky – při močových zánětech, kamenech a při špatné činnosti ledvin a nebo při zbytnění prostaty.