Konopice bledožlutá je letnička s měkce pýřitou lodyhou, dorůstající do výšky kolem půl metru. Vstřícné listy jsou podlouhle vejčité, na okrajích zoubkované. Květy mají pětizubý kalich a žlutobílou korunu. Kvete od června do začátku září. Plodem jsou čtyři tvrdky.
Konopnička je nepříliš rozšířená plevelní rostlina, vyskytující se na písčitých půdách, v remízcích a na suchých místech. Občas se také pěstuje. Rod konopice je rozsáhlý a jednotlivé odrůdy jsou značně proměnlivé.
Předmětem sběru je kvetoucí nať, sbíraná od června až do srpna. Důležitými obsahovými látkami jsou zejména kyselina křemičitá a křemičitany, dále třísloviny, saponiny, hořký glykosid, menší množství silic, pektinové látky, éterický olej, flobafen a hojnost minerálních látek.
Je to bylina mimořádného působení. Obsah křemičitých solí silně podporuje regenerační změny v organizmu, zejména pak v pojivu, a může sloužit jako léčivo při volby kolagenózách, které se jinak léčí velmi obtížně. Kromě konopice pomáhá hojivým procesům v plicích, sliznicích a v pokožce.
Pro svůj obsah je i vynikajícím zdrojem minerálních látek, což je zvlášť výhodné u starších lidí. Tlumí rozvoj sklerotizačních procesů a pomáhá rozpadu močových konkrementů. Dosud nejasným způsobem reguluje krevní tvorbu, takže je vhodným pomocným léčivem při těžších chorobách, jako je třeba leukémie. Lze ji využít i v gynekologii, kde tlumí výtok. V tomto případě se ale musí použít kombinovaná aplikace, a to vnitřní pitná i zevní ve formě koupelí.
Ikdyž nebyly prokázány toxické účinky, přesto doporučujeme určitou opatrnost s ohledem na širokou účinnost drogy.