Pampeliška lékařská (smetanka lékařská) je vytrvalá bylina se žlutými květy, přisedlou růžicí kopinatých listů a vřetenovitým kořenem. Po naříznutí z ní vytéká bílé mléko, které na vzduchu tuhne. Název rostliny vznikl z řeckého slova taraxis, což znamená zápal očí. Tehdy se mléko ze smetanky, latex, používalo zejména k jeho léčbě.
Latinský název rostlině dal nejslavnější arabský lékař Ibn Sina, známý spíše pod jménem Avicenna (980-1036).
Rozšíření: Vyskytuje se na loukách s hlinitým podložím, na mezích a blízko cest, od nížin až po horská pásma s mírně kyselou půdou. Po odkvětu zdobí odkvetlý stvol chmýří, které se větrem uvolňuje, a tak se Pampeliška lékařská intenzivně rozšiřuje.
Obsahové látky: Obsahuje inulin - nejvíce na podzim, hořčiny (germakranolidy, eudesmanolidy), taraxin - nejvíce v červenci a srpnu, taraxasterin, sliz, třísloviny, triterpeny (faradiol, arnidiol), flavonoidy, v bílém mléce cerylalkohol, laktucerol, kaučuk, organické kyseliny, minerály - sodík, draslík, hořčík, oxid křemičitý, soli manganu, stopy zinku a mědi, sacharidy, steroly (taraxasterol), fytosteroly - homotaraxasterol. Nadzemní části rostliny obsahují vitamin A, B, C a D, terpenové alkoholy a karotenoidy.