Zimolez ovíjivý je popínavý keř, dorůstající obyčejně do pětimetrové výšky. Listy má krátce řapíkaté, podlouhlé a nejvyšší jsou nesrostlé. Květ vyrůstají ve vrcholových hlávkách, asi na pěticentimetrových stopkách. Vlastní květ má korunu o velikosti asi 40 až 50 mm, žlutavě bílou, často zevně červeně zbarvenou. Plody jsou červené, někdy srostlé bobule.
Je to roztroušeně rostoucí keř, rostoucí a vyhledávající lužní lesy, nivy, okraje listnatých lesů, křovinaté stráně a podobná místa. V současnosti je hojně používán zimolez japonský.
Předmětem sběru je květ sbíraný krátce po rozkvětu, nejlépe počátkem léta. Ze zimolezu japonského používáme ovšem poupata a čerstvé zvonky.
Účinnými látkami jsou flavonoidy, třísloviny, polysacharidy, stopy saponinů, kyselina sylicyová a minerální látky.
Květy působí jako výtečné antiastmatikum, podporující vykašlávání, tlumí křečové stahy a bolesti, mírně projímají.
Poupata jsou vhodná k podávání v začátcích hořečnatých onemocnění, dovedou působit na podporu látkové výměny a tím přispívat k detoxikaci organismu. Větvičky tlumí průjmová onemocnění a působí protirevmaticky.
Překročení dávky vyvolává pocit ošklivosti a posléze i zvracení. Není určen pro dlouhodobé používání, jelikož plody všech zimolezů jsou více či méně toxické a nejsou vhodné pro děti.