Pro člověka je nejdůležitější čchi žaludku, neboť z ní se ve spolupráci se slezinou vytváří postnatální energie, která je zdrojem životní síly pro celý organismus. Když je silná čchi žaludku, pak jsou silné i ostatní orgány. Proto je nesmírně důležité harmonizovat žaludek, neboť nedostatečná čchi je příčinou nejrůznějších onemocnění.
Potrava se po počátečním rozmělnění v ústech dostává do žaludku, kde po určitou dobu setrvává a je dále zpracovávána. Žaludek tak řídí příjem a skladování potravy. Při oslabení jeho funkce dochází k nechutenství a nadýmání v žaludku. Potrava v žaludku je rozkládána a podle tradiční čínské medicíny se z ní vytvářejí jemné esence, které čchi sleziny roz¬vádí do celého těla. Z žaludku potrava postupuje do tenkého střeva, kde pokračuje proces trávení a zažívání.
PRŮBĚH DRÁHY
Jde o jangový meridián probíhající sestupně od hlavy k noze.
Začíná pod středem zorničky, pokračuje v této linii ke kořeni nosu a vstupuje do horní čelisti.
Pokračuje kolem úst a setkává se s předním středním meridiánem. Dále jde podle úhlu čelisti před uchem a setkává se s meridiánem žlučníku. Pokračuje až k přední vlasové hranici.
Obličejová větev jde dolů podle hrdla do nadklíčkové krajiny, pokračuje po hrudníku v linii jdoucí středem klíční kosti a prsní bradavky, vstupuje dovnitř těla, prochází bránicí, aby vstoupila do žaludku a spojila se s meridiánem sleziny. Hlavní dráha se dostává více ke středu těla. Od střední tělesné linie a sestupuje k pupeční krajině, kde vnitřní větev vstupuje do dolní části břicha. Hlavní větev sestupuje dále po břiše, po přední straně stehna, po přední a boční straně bérce na hřbet nohy a končí na zevní straně prostředního prstce nohy. Větévka odstupující z hřbetu nohy končí na palci, kde se pojí s meridiánem sleziny-slinivky. Má 45 bodů.